Jak wybrać projekt domu tradycyjnego?

Czym charakteryzuje się projekt domu tradycyjnego i dlaczego warto go wybrać? Klasyczne koncepcje niezmiennie od pokoleń mają swoich licznych zwolenników. Sprawdź dlaczego.

 

Ile gustów, tyle projektów domów. Inwestorzy, decydując się na budowę, wybierają pomiędzy koncepcjami tradycyjnymi i nowoczesnymi lub w kreatywny sposób starają się połączyć obie stylistyki. Jakie są cechy domu tradycyjnego i na co można sobie pozwolić, żeby wyglądał ciekawie?


Tradycja bez problemu

Projekt domu Tuliusz
Projekt domu Tuliusz
Do wyboru projektu domu tradycyjnego większości Polaków nie trzeba szczególnie przekonywać. Budynki, które powstają w wyniku realizacji, kojarzą się z bezpieczeństwem, rodzinną stabilizacją i klasyczną elegancją. Istotne okazują się również względy praktyczne. Projektów domów, które spełniają założenia konwencjonalnej stylistyki, sprawiają znacznie mniejsze problemy przy załatwianiu spraw formalnych, to znaczy uzyskiwaniu pozwolenia na budowę. Należy pamiętać, że nowy dom musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który określa przeznaczenie działki, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu.

Urok poddasza

Charakterystyczną cechą budynku tradycyjnego jest jego zadaszenie. Jako że projekt klasycznego domu najczęściej uwzględnia poddasze użytkowe, dach będzie raczej dwuspadowy. Takie rozwiązanie ma bardzo wiele zalet:
•    pozwala na niezwykle łatwe odprowadzanie wody i zsuwanie się śniegu,
•    dach jest prosty i z niewielkim stopniu narażony na błędy wykonawcze, a co za tym idzie – niedrogi,
•    doskonale pasuje do krajobrazu i pięknie prezentuje się z daleka.

Układ pomieszczeń w domu tradycyjnym zakłada podział na strefę dzienną i nocną budynku. Część dzienna znajduje się na parterze i obejmuje kuchnię, jadalnię, salon oraz pomieszczenia gospodarcze (kotłownia, spiżarnia). Poddasze to królestwo sypialni. To tam rodzina może odzyskać spokój po ciężkim dniu pełnym obowiązków. Prawie zawsze dom występuje w towarzystwie pięknego ogrodu i tarasu. Tradycyjna bryła nie stoi na przeszkodzie wybudowaniu garażu – jedno lub dwustanowiskowego.

Przede wszystkim funkcjonalność

Przy wyborze projektu domu nie warto kierować się obecną modą i krótkotrwałą zachcianką. Najważniejszym celem powinno być dobre samopoczucie mieszkańców i funkcjonalność budynku. Dom tradycyjny to wybór dla fanów rozwiązań klasycznych, którzy nie przepadają za kontrowersyjnymi koncepcjami. Pracownia architektoniczna Dobre Domy przygotowała liczną ofertę projektów z poddaszem użytkowym, których autorzy postawili na konwencjonalne rozwiązania. Można je znaleźć na stronie http://www.dobredomy.pl/projekty/domy-z-poddaszem-uzytkowym/. Są różnej wielkości, więc zadowolą mniejsze, jak również większe rodziny. Bogaty katalog ucieszy nie tylko fanów tradycji w każdym calu, lecz także tych, którzy gotowi są na drobne eksperymenty ze standardową formą.

 

Koniecznie zobacz nasze projekty!