Jaką spawarkę wybrać?

Przed zakupem spawarki musimy zastanowić się jakie będziemy nią wykonywać prace, czyli co będziemy nią spawali, czy będą to cienkie blachy czy elementy o grubości np. 10mm. Ważnym kryterium jest także cena. Gdy dobierzemy sobie te podstawowe założenia możemy określić jakiej mocy będzie nasz sprzęt. Do wyboru mamy następujące rodzaje spawarek:

  1. Inwertorowa - jest lekka i prosta w obsłudze. Nie obciąża zbytnio sieci elektrycznej w naszym budynku ponieważ składa się z transformatora elektronicznego. Zasilana jest ona prądem o napięciu 230 V. Prąd spawalniczy jaki możemy uzyskać w takiej spawarce mieści się w granicach 40-200 A. Taką spawarką bez problemu powinniśmy spawać za pomocą elektrod nawet do grubości 4 mm
  2. Transformatorowa- zasadniczą częścią spawarki jest transformator zasilany prądem o napięciu 230 lub 400 V. musimy się tutaj zastanowić jaką instalacją elektryczną dysponujemy. Czy mamy w domu prąd jedno fazowy ( 230 V) czy trój fazowy, tzw. „siłę” (400 V) . Na rynku jest duży wybór urządzeń, które posiadają oba rodzaje zasilania. Z pewnością można stwierdzić, że na wyższym napięciu uzyskamy lepsze i bardziej płynne natężenie prądu. Do spawania taką spawarką używamy elektrod otulonych o średnicy od 2 do 5 mm. Dysponując takim sprzętem bez problemu możemy spawać grubsze elementy (od ok. 3 mm).
  3. Półautomat spawalniczy MIG-MAG – potocznie zwany „migomat”, jest to urządzenie najbardziej popularne na chwilę obecną zarówno w gospodarstwach domowych, jak również w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem konstrukcji stalowych. Tak jak spawarkę transformatorową możemy podłączyć go pod dwa rodzaje napięcia.  „Migomat” dysponuje dużym zakresem natężenia prądu od 30 do 500 A dla dużych i profesjonalnych urządzeń. Dzięki temu możemy spawać nim elementy każdej grubości począwszy od blach do grubego materiału. Spawarka ta charakteryzuje się tym, że zamiast elektrody otulonej mamy drut spawalniczy, którym spawamy w osłonie gazowej (przeważnie CO2 i Ar). Do gospodarstwa domowego wystarczy sprzęt charakteryzujący się natężeniem ok. 160 -250 A. argumentem, który może nas zniechęcić do jego zakupu jest wysoka cena.

Gdy zdecydujemy się na konkretną spawarkę musimy wybrać dla niej odpowiednie elektrody. Rodzaj elektrody zależy od materiału jaki spawamy oraz od rodzaju spawarki. Dla pierwszych dwóch spawarek, do prac przydomowych wystarczą nam następujące elektrody:

  1. Elektrody zasadowe – do spawania prądem stałym
  2. Rutylowe- najlepsze dla początkujących spawaczy

Nie możemy zapomnieć o podstawowych środkach ochrony, które są bardzo ważne przy pracach spawalniczych, ponieważ jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw takich jak: poparzenie, odpryski spawalnicze, uszkodzenie oczu. Z tego powodu wraz z zakupem spawarki zaopatrzmy się w takie akcesoria jak: maska spawalnicza, rękawice spawalnicze, niepalna odzież ochronna.


 Fot.1,2,3,4 - BudownictwoPolskie.pl (Bartłomiej Foltyn)

Koniecznie zobacz nasze projekty!