Rodzaje dachów

W budownictwie jednorodzinnym wyróżnić można kilka rodzajów konstrukcji. Poszczególne rodzaje dachów różnią się miedzy sobą nie tylko konstrukcją i wyglądem, ale również powierzchnią mieszkalną powstającego poddasza.

Dach składa się z konstrukcji nośnej, podkładu pod pokrycie oraz pokrycia. Konstrukcję nośną dachu stanowi więźba dachowa.

Główne elementy konstrukcji dachu przedstawiono poniżej:

Rys. 1 Główne elementy dachu
Rys. 1 Główne elementy dachu

  • kalenica skośna, pozioma – górna krawędź połaci dachu; na nich montowane są gąsiory
  • kosz – miejsc zejścia się dwóch połaci; ułatwia odpływ wody najczęściej do rynny dachowej

Dachy mogą mieć kształty regularne, czyli takie, w których w każdym punkcie węzłowym przecinają się dokładnie trzy krawędzie. Dach nieregularny to analogicznie dach, w którym w jednym punkcie węzłowym przecinają się więcej niż trzy krawędzie lub gdy istnieje połać o więcej niż jednym okapie.

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kształty dachów, jakie stosowane są w budownictwie:

Rys. 2 Rodzaje dachów
Rys. 2 Rodzaje dachów
Dach jednospadowy  (Rys. 2a) –  dach jednopołaciowy, najczęściej o kształcie prostokątnym. Nie nadaje się do przekrycia większych powierzchni, przez co nie jest stosowany w budownictwie mieszkaniowym. Stosowany jest zwykle do przekrycia garażu lub budynków gospodarczych.

Dach dwuspadowy (Rys. 2b,c,d) – najczęściej stosowany i najbardziej funkcjonalny rodzaj dachu. Powierzchnia poddasza zależy od wysokości ścianki kolankowej. Na dachu dwuspadowym można zastosować okna połaciowe lub lukarny w celu doświetlenia poddasza. Jest prosty w montażu przez co cena takiej konstrukcji również jest atrakcyjna i przystępna.

Dach czterospadowy (Rys. 2e,f) –  konstrukcja tworzy cztery połacie. Nie posiada ścianach szczytowych przez co w celu doświetlenia poddasza wymagana jest budowa lukarn bądź montaż okien dachowych. Na poddaszu konstrukcji tego typu jest już znacznie mniej miejsca niż w dachy dwuspadowym a skosy dodatkowo utrudniają np. umeblowane pomieszczeń. Najlepiej prezentują się na budynkach parterowych.

Dach mansardowy (Rys. 2g) – ten rodzaj przekrycia z pewnością charakteryzuje się oryginalnością a przy tym jest bardzo funkcjonalny. Jego górna część ma możliwie mały kąt nachylenia natomiast część dolna nachylona jest zwykle pod kątem większym niż 45° (zwykle 60°). Dach mansardowy może być dwu- lub czterospadowy (dach mansardowy dwuspadowy prezentujemy na Rys. 1c)

Dach pilasty (Rys. 2h) – złożone są z wielu ustawionych obok siebie niesymetrycznych dachów dwuspadkowych.
 


Rys.1 i Rys. 2 - BudownictwoPolskie.pl

Koniecznie zobacz nasze projekty!