Rodzaje pap asfaltowych

Papy to częsty wybór na pokrycie dachu nie tylko budynków gospodarczych, ale też i domów. Jest materiałem stosunkowo tanimi i lekkim, a przy tym trwałym.

Papy są materiałem, który stosunkowo łatwo się układa, nie wymagają szczególnych zabiegów, a całość prac ogranicza się do starannego ułożenia jej na dachu. Zagwarantuje to szczelność dachu i uchroni wnętrze przez przeciekaniem wody z zewnątrz. Stosowanie pap zaleca się przy dachach płaskich oraz o małym kącie nachylenia. Dobrze sprawują się w przypadku dachu o skomplikowanym kształcie, gdyż łatwo dają się formować i przycinać. Dodatkową zaletą pap jest to, że mogą stanowić tzw. pokrycie tymczasowe. W przypadku więc, braku środków na wykończenie dachu, można pokryć go papą i przeczekać trudny okres finansowy.

Każdy rodzaj papa składa się z kilku warstw. Zaczynając od spodniej warstwy są to:

  • folia z tworzywa sztucznego,
  • masa powłokowa (asfalt),
  • warstwa osnowy nośnej,
  • masa powłokowa (asflat),
  • warstwa wykończeniowa w postaci posypki mineralnej.

Pod względem technologii układania papy dzielimy na:
Papy termozgrzewalne – przy pomocy palnika gazowego, z którego wydobywa się ciepłe powietrze papa jest nadtapiana (warstwa asfaltu) od spodniej strony oraz na zakładzie, co ułatwia przymocowanie jej do podłoża. Ten rodzaj papa jest obecnie najpopularniejszy, a przy prawidłowym ułożeniu niezwykle trwały. Ich żywotność szacowana jest na około 30 lat.

Papa samoprzylepne – przyklejenie nie wymaga podgrzewania ich warstw. Zawierają od spodniej warstwy specjale kleiste substancje bitumiczne. Pozwala to na wykonywanie prac znacznie szybciej niż jest to w przypadku pap termozgrzewalnych.

Papa klejona lepikiem – rzadko stosowane ze względu na dość kłopotliwy montaż. Klejone są bowiem na gorąco, przy pomoc lepiku asfaltowego, który nakłada się na suche podłoże. W przypadku tych pap należy zwracać szczególną uwagę, aby podgrzewany lepik nie zapalił się.

Papa mocowana mechanicznie – do jej mocowania wykorzystuje się tylko młotek i gwoździe papowe. W przypadku podłoża drewnianego używa się wkrętów, a do podłoża metalowego lub betonowego łączników.

Ze względu na miejsce ułożenia, papy można podzielić na:

  • Papa wierzchniego krycia – stosowane są jako wierzchnia warstwa pokryć wielowarstwowych lub jako samodzielne, jednowarstwowe pokrycie dachowe. Wykańczane są gruboziarnistą posypką mineralną.
  • Papy podkładowe – pełnią role izolacji przeciwwilgociowej i wodoszczelnej. Stosowane są również jako warstwy podkładowe do różnego rodzaju pokryć. 
  • Papy izolacyjne – wykorzystywana jako spodnie warstwa wielowarstwowych izolacji wodnych, bądź bitumicznych pokryć dachowych.
  • Papy wentylacyjne – stosowane są aby nie dopuścić do kondensacji pary wodnej w warstwie izolacyjnej dachu. Posiadają specjalne otwory, na całej swojej powierzchni, o średnicy ok. 40 mm.

Koniecznie zobacz nasze projekty!