Tynk baranek czy kornik?

Wykańczanie elewacji to ostatnie z czynności jakie wykonujemy w trakcie całego procesu budowy domu. To ona nadaje ostateczny wygląd i charakter budynku. Od jej koloru oraz sposobu wykonania zależy końcowy efekt.

Planując wygląd elewacji domu musimy podjąć decyzję jakiego koloru ściany będą spełniały nasze oczekiwania. Nie należy przy doborze koloru sugerować się jedynie naszymi upodobaniami estetycznymi. Kolor poza tym że, co oczywiste, ma się nam podobać musi też być praktyczny i pasować do ogólnego kształtu bryły domu.
Druga kwestia to faktura tynku, którym będą wykończone ściany. Jego struktura będzie decydująco wpływała na estetyczny wygląd, oraz co najważniejsze, na szybkość brudzenia się elewacji.

Inwestorzy najczęściej wybierają spośród dwóch rodzajów faktur tynków. Są to baranek i kornik.
Efekty obydwu rodzajów tynków uzyskuje się poprzez odpowiednie zacieranie kruszywa zawartego w zaprawie tynkarskiej. Istotny jest też rodzaj kruszywa oraz jego grubość.

Tynk typu baranek czy kornik?

Tynk zwany barankiem uzyskuje się poprzez zacieranie kruszywa o różnej średnicy. Uzyskujemy w ten sposób efekt większych lub mniejszych grudek. Tynk nakłada się ruchami okrężnymi zawsze w jednym kierunku.

Tynk typu kornik uzyskujemy poprzez zacieranie kruszywa o jednakowym, owalnym kształcie i tej samej średnicy. Tynk ten może być nakładany w kierunku poziomym, pionowym, okrężnym lub ukośnym uzyskując odmienne efekty.

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj tynku musimy wiedzieć kilka podstawowych informacji.

1. Powierzchnia
Tynkowana powierzchnia musi być w miarę możliwość gładka oraz oczyszczona z zabrudzeń. Ponieważ mogą się zdarzyć różnego rodzaju nierówności i odchyłki od pionu, należy je wygładzić zaprawą do szpachlowania. W przypadku nie do końca równych ścian lepiej spisuje się tynk typu baranek. Jego nieregularnie ułożone ziarna kruszywa pozwalają na mała korektę i zamaskowanie nierówności.

2. Zabrudzenia
Każda elewacja, bez względu na sposób wykonania z czasem będzie się brudzić. Od nas zależy jednak jak szybko to nastąpi. Bez wątpienia walkę z zabrudzeniami wygrywa tynk typu baranek. Tynk kornik znacznie szybciej sie brudzi gdyż zanieczyszczenia łatwiej gromadzą się w kanalikach wyżłobionych przez kruszywo. W miejscach silnie zurbanizowanych oraz narażonych na większą wilgoć w rowkach dodatkowo mogą rozwijać się grzyby i pleśnie, a woda z deszczu dostając sie do kanalików z czasem może spowodować powstawanie wykwitów.
W miejscach silnie zurbanizowanych warto jest więc wybrać tynk o strukturze baranka. Jego struktura nie pozwala na zbyt łatwe pozostawanie brudu na powierzchni.
Również sam proces mycia elewacji pokrytej tynkiem typu baranek jest łatwiejsze. Do to tego celu wystarczy użyć jednie myjki ciśnieniowej.

3. Nakładanie i zacieranie
Umiejętne i fachowe nakładanie tynków pozwoli na uzyskanie zamierzonych efektów. Nakładanie tynku typu baranek jest stosunkowo łatwe i szybkie. Wystarczy jedynie okrężnymi ruchami zacierać zaprawę. Ważne jednak by robić to konsekwentnie w jedną stronę.
Tynk typu kornik nakładany może być, w zależności od wymaganego efektu końcowego ruchami pionowymi, poziomymi, ukośnym lub okrężnymi. Tynk ten również nakłada się prosto i nie stanowi większych problemów w tracie prac.

Koniecznie zobacz nasze projekty!